Nástrahy „štátnej“ digitálnej meny

Autor: Lukáš Baloga | 27.4.2021 o 9:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  52x

Nástrahy „štátnej“ digitálnej meny Úspešné kryptomeny motivovali centrálne banky, aby zavádzali vlastné digitálne meny. Otvorenou otázkou zostáva, čo tento vývoj urobí so samotnými kryptomenami - pochová ich alebo posilní?

Centrálne banky na celom svete už dlhšiu dobu zvažujú zavádzanie digitálnych mien. Donedávna nemysliteľný a častokrát exotický pojem digitálna mena centrálnej banky (CBDC) je v súčasnosti zvučnou témou.

Centrálni bankári majú čoraz väčší záujem o spustenie digitálnych mien. Podľa Banky pre medzinárodné platby, 86% svetových centrálnych bánk vynakladá úsilie na výskum a vývoj digitálnych mien. Krajiny, ktoré v najväčšom podiele využívajú bezhotovostné platby, sú najbližšie k zakomponovaniu CBDC do každodenného života.

Čína zavádza digitálny jüan vo viacerých čínskych mestách, Veľká Británia otvorene vyjadrila zvažovanie implementácie britcoinu, Švédsko dokončilo technický pilotný plán a  uvedenia CBDC do prevádzky už v roku 2026 a Bahamy práve predstavili prvé CBDC na svete.

Prichádzajúce zmeny

Silvana Tenreyro, členka výboru pre menovú politiku anglickej centrálnej banky, poukázala na to, že pandemický prechod k online nakupovaniu „zvyšuje náklady na hotovosť“. Podľa jej slov bude dopytu po digitálnych platbách v budúcnosti aj naďalej stúpať. Centrálne banky najrozvinutejších krajín zdôrazňujú, že ich projekty digitálnej meny sú spoločné a nie konkurenčné. Nikto však nechce, aby bola jeho vlastná mena nahradená súkromnou menou mimo ich kontroly, nehovoriac o iných centrálnych bankách.

ECB avizovalo obzvlášť žiaducu inováciu, ktorá by užívateľnosť digitálneho eura mohla uľahčiť- „programovateľnosť“ - zabudovaná kapacita pre automatizované transakcie a „inteligentné“ zmluvy.

Hlavným cieľom bude pre ECB zabezpečiť bezpečnosť súkromia digitálneho eura. Na druhej strane, však neprichádza do úvahy poľavenie v európskych pravidiel v oblasti prania špinavých peňazí a korupcie. Z toho vyplýva, že úplná anonymita platieb v rámci Európskej únii nie je zatiaľ možná.

Je zrejmé, že CBDC nemôže byť náhradou za peniaze komerčnej banky, pretože požičiavanie nemôže fungovať na úrovni CBDC rovnako, ako v komerčnej alebo retailovej banke. Následne sa otvára obava, že CBDC by mohlo podkopať komerčné banky, ak by každý používal digitálne eurá spravované a umiestnené v ECB.

Ako zareagujú kryptomeny?

Pri otázke dopadu uvedenia PBOC na kryptomeny sa ľudia rozdeľujú na dva tábory. Jedna skupina hovorí o úplnom vytlačení kryptomien a nahradením PBOC aj kvôli možnosti, že vlády zakážu nákupy kryptomien.

Druhá skupina však hovorí o zvýšenej vzácnosti a preklasifikovanie kryptomien z pôvodnej funkcie- nástroj na platby na uchovávateľa hodnoty. Ak by sa kryptomeny stali uchovávateľom hodnoty, bolo by ich možné prirovnať k zlatu alebo inému špekulatívnemu aktívu.

CBDC však predstavuje vážne riziko pre stablecoiny - teda kryptomeny, ktoré reflektujú hodnotu podkladového aktíva. Najznámejším príkladom je Libra, ktorú plánuje zaviesť Facebook. Stablecoiny emitované súkromnými inštitúciami budú vytlačené a následne nahradené digitálnymi menami, za ktorými stojí štátna autorita.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fukuyama pre SME: Populista Orbán nevyhráva kvôli chudobe, ale identite

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.

KOMENTÁR MATÚŠA KRČMÁRIKA

Dejiny sa neskončili, v inej sa podobe sa znova rozbiehajú naplno (komentár)

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.

Dánsky futbalista skolaboval na ihrisku, museli ho oživovať

Zápas EURO 2020 po prerušení dohrali.


Už ste čítali?