Realitná bublina nepoľavuje v raste

Autor: Lukáš Baloga | 8.4.2021 o 9:15 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  73x

Je zrejmé, že realitná bublina v Európe nepoľavuje v raste ani v týchto mesiacoch. Ceny nehnuteľností stúpajú nahor oveľa rýchlejšie ako ceny prenájmov. Pri súčasnej monetárnej politike je koniec tohto vývoja zatiaľ v nedohľadne.

Akcie spoločností na finančných trhoch rovnako ako aj nehnuteľnosti majú za sebou historicky silné jednoročné výnosy. Rast cien častokrát pripomína bublinu s bývaním z roku 2000 alebo najznámejšiu hypotekárnu krízu z rokov 2007-2009.

Zmena spotrebiteľského správania

Pandémia koronavírusu sa niesla v znamení lockdownov a nutnosti prechodu na home office. Reakciou mnohých ľudí počas Covid-19 bolo sťahovanie do väčších bytov a domov v meste, aj mimo mesta.  Vzniknuté okolnosti zároveň zhoršili aj tak vážny nedostatok nehnuteľností na predaj. Nízke úrokové sadzby viedli ďalších majiteľov nehnuteľností k tomu, aby refinancovali hypotéky a nerozmýšľali nad sťahovaním. Ďalším nezanedbateľným faktorom mohol byť strach z možnosti nákazy koronavírusom počas sťahovania. Aj keď stavebné spoločnosti zvýšili tempo výstavby v snahe udržať krok s dopytom, prejavuje sa obmedzenie rastu ponuky z dôvodu rastúcich nákladov na materiál, nedostatku pôdy a pracovných síl. K zmieneným už dlhodobým problémom prispel koronavírus obmedzením a spomalením dodávateľsko-odberateľských reťazcov a zvýšením nákladov na ochranné prostriedky pri práci.   

Pokračujúci a dokonca výrazne zrýchlený „boom“ v oblasti bývania je pre predajcov a súčasných majiteľov nehnuteľnosti veľkým prínosom, zatiaľ čo potenciálnym kupujúcim s nižšími príjmami výrazne obmedzuje nákup preferovanej nehnuteľnosti.

Priložený graf zachytáva vývoj cien nehnuteľností od roku 2010 do posledného zverejneného údaju Európskej únie za tretí kvartál 2020.

Vynárajúca sa hrozba

Zo súčasného vývoja previsu medzi ponukou a dopytom po nehnuteľnostiach vyvolaný nedostatok domov na predaj bude aj naďalej pravdepodobne zvyšovať ceny nehnuteľností.* Historicky nízke hypotekárne sadzby sú taktiež jedným z hlavných faktorov neprestajného začarovaného kruhu výstavby, no nedostatku bývania. Dôvodom pretrvávajúcich nízko úročených hypoték je nastavená politika centrálnych bánk zameraných na podporu inflácie a  ekonomiky.

V posledných týždňoch sa častejšie diskutuje o perspektíve a hrozbe rastu inflácie. Toto inflačné strašenie prichádza v čase, keď vláda rozbieha masívne stimulačné opatrenia na záchranu štátov, podnikov a spotrebiteľov v mene boja proti pandémii.

Vynára sa príležitosť

Historicky nízke úrokové sadzby, kvantitatívne uvoľňovanie a hrozba rastúcich cenových tlakov vyvíjali v minulosti tlak na americký dolár, ale čiastočne aj trh s kovmi ako poistky proti inflácii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fukuyama pre SME: Populista Orbán nevyhráva kvôli chudobe, ale identite

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.

KOMENTÁR MATÚŠA KRČMÁRIKA

Dejiny sa neskončili, v inej sa podobe sa znova rozbiehajú naplno (komentár)

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.

Dánsky futbalista skolaboval na ihrisku, museli ho oživovať

Zápas EURO 2020 po prerušení dohrali.


Už ste čítali?