Je realitný boom investičnou príležitosťou?

Autor: Lukáš Baloga | 12.11.2020 o 9:28 | (upravené 12.11.2020 o 16:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  58x

Realitný sektor je jedným z najstarších a častokrát pre konzervatívnych investorov najbezpečnejších investícií. Dôvodom je nízka volatilita z dôvodu častokrát dlhodobých kontraktov medzi vlastníkom a prenajímateľom nehnuteľnosti.

Ak investor plánuje vložiť časť svojich financií do nehnuteľností, no zároveň chce diverzifikovať riziko, môže investovať do REIT fondov.

REITy

REITy sú profesionálne riadené a majú dobrú pozíciu na prilákanie nájomcov, takže môžu poskytovať príjmy z prenájmu počas dlhodobého obdobia cyklov nehnuteľností, a to aj počas pandémií. Je to kvôli výsledkom spoľahlivých a rastúcich dividend spoločnosti REIT v kombinácii s dlhodobým zhodnotením kapitálu prostredníctvom zvyšovania cien akcií, ktoré investori vo väčšine období ťažili z atraktívneho výkonu s celkovou návratnosťou.

REIT Sektor v oblasti bývania zaznamenal tento rok obzvlášť drsné obdobie. Zatiaľ, čo väčšina bytových REIT-ov sa do júna dočkala aspoň rozumného oživenia, akcie opäť oslabili. To je najpozoruhodnejšie v bytových REIT-och. Na druhej strane, REIT bývania môžu byť základom každého portfólia rastu dividend. Tento sektor je vhodný pre väčšinu investorov, ktorí chcú zhodnocovať svoj kapitál v dlhodobom časovom horizonte. Súčasný pokles je podobný tomu, ktorého sme boli svedkami počas veľkej recesie. Oslabujúce nájomné, vyššia neobsadenosť, klesajúce odhady čistej hodnoty aktív, čo sa odzrkadlilo v neuveriteľnej zľave cien akcií.

Vývoj cien nehnuteľností

Za posledných 30 rokov bol významným hnacím motorom cien domov neznížený pokles úrokových sadzieb. Keď klesajúce úrokové sadzby kolidovali s laxnými úverovými štandardmi ceny domov prudko stúpali.

Súčasné nastavenie donedávna nereálneho smerovania ekonomiky bude s veľkou pravdepodobnosťou vytvárať úžasné prostredie na rast REIT sektoru aj v budúcnosti. Dôvodom sú zavádzania nekonvenčnej menovej politiky, čo zahŕňa nízke úrokové sadzby, „helikopterové peniaze“ vo forme šekov pre občanov a nákup korporátnych a štátnych dlhopisov. Zmienené opatrenia sa odzrkadlia v znižovaní hypotekárnych úrokových sadzieb a zvyšovaní bohatstva domácností. Nákupy štátnych dlhopisov nútia investorov hľadať  zaujímavejší bezpečný prístav a nákup korporátnych dlhopisov zvyšuje ceny v celom finančnom sektore. Všetky tieto kroky smerujúce k obrovskej inflácii povedú ku kontinuálnemu rastu cien nehnuteľností odzrkadľujúcich sa v ocenení REIT-ov.

Investovať do REIT-ov?

Je nutné poznamenať, že výnos sa nemôže zrovnávať s technologickým sektorom, keďže myšlienka investovania do REIT-ov stojí na stabilite dividend. Dividendový tok bude aj naďalej stabilný z dôvodu neochoty ECB nechať zlyhať hypotekárny trh. Ak uvažujete o investícií do zaujímavých, no častokrát nie veľmi známych aktív vo finančnom sektore REIT-ov, teraz je ten správny čas. Koronavírus raz odznie, no nehnuteľnosti zostanú stáť. Pokles vytvára priestor na nákup za cenu výrazne nižšiu, než je ich vnútorná hodnota a z dlhodobého hľadiska môžu priniesť zaujímavé zhodnotenie investície.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Dali sme svetu pokryteckú vládu bez mravov, ktorá nás vťahuje do hysterickej telenovely.

Minúta po minúte: Do pilotného testovania sa zapojilo viacero škôl

PCR testy zachytili 2 070 pozitívnych, antigény 822.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hra s otvoreným ohňom

Keď Blaha hovorí o ochrane liberálnej demokracie, du blejt, velebnosti.


Už ste čítali?