Zaujímavá investícia do euromeny

Autor: Lukáš Baloga | 25.10.2020 o 13:44 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  43x

Euro v súčasnosti zažíva neuveriteľný rast na hodnote. Na jednej strane prehlbuje vrásky ekonómov ECB, ktorí chcú nakopnúť infláciu a devalvovať euro, no na druhej strane špekulantom vsádzajúcim na rast eura dáva vysoké zisky.

Ekonomika eurozóny stojí z približne tretiny na exporte, no ak euro posilňuje zákonite export klesá, čo znižuje ekonomický rast a taktiež export.

Rast, ktorý euro nakoplo v marci sa časovo zhodoval s kolabujúcim rizikovým sentimentom, ktorý spôsobil, že kapitál sa prilial späť do meny najstaršieho kontinentu po páde amerických akcií a ďalších medzinárodných rizikových aktív. Aj napriek tomu, že ošiaľ a prvá vlna koronavírusu utíchla, euro aj naďalej pokračovalo v raste. Dôvodom bolo nastavenie monetárnej politiky centrálnych bánk, ktoré pristúpili, ako aj Európska centrálna banka k znižovaniu úrokových sadzieb na nulu až negatívne úrovne, spojené s nákupom aktív. Súčasné nastavenie ECB je úroková sadzba za ktorú komerčné banky vkladajú peniaze do ECB na úrovni -50 bázických bodov a nákup dlhopisov, ktorý dosiahol približne 1 bilión eur a do konca roka by mal vzrásť ešte o 35 miliárd eur. Napriek tomu, že z teoretického hľadiska by inflácia mala vzrásť, v eurozóne zostáva aj naďalej nízka (v súčasnosti eurozóna skutočne čelí deflácii) a skutočný výnos eura sa tak prakticky zlepšuje.

Emisia dlhu v EÚ (nedávna, aj keď malá, emisia bola značne prekročená, čo túto myšlienku potvrdilo v ranom štádiu), je pre euro pozitívna. Nový dlhopisový trh v EÚ by mohol z dlho dobejšieho hľadiska poskytnúť aj naďalej prirodzenú úroveň dopytu po eure.

Na obrázku môžeme pozorovať vývoj eura oproti košu mien (čínsky juan, euro, americký dolár, japonský jen a britská libra).

Zdroj: Tradingview.com

V súčasnosti druhá vlna koronavírusu a nové obmedzenia prispievajú k obnovenému ekonomickému pesimizmu v Európe. Európske akcie tento mesiac reagovali poklesom na nové minimá. Pravdepodobné je, že sa to prejaví v rétorike budúcich zasadnutí ECB. Prieskum spoločnosti McKinsey zistil, že viac ako polovica malých a stredných spoločností v Európe sa domnieva, že im v nasledujúcich rokoch hrozí zánik. Nové obmedzenia znamenajú, že bude pravdepodobne potrebné navýšenie záchranného balíka. Podľa ohlasov ECB schváli navýšenie o 500 miliárd eur počas decembrového zasadnutia. Aj napriek tomu, že tento krok bude znamenať nárast ponuky a logicky oslabenie eura, z dlhodobého hľadiska by mena mala posilňovať oproti „risk-on“ ale najmä komoditným menám ako kanadský dolár alebo austrálsky dolár.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Dali sme svetu pokryteckú vládu bez mravov, ktorá nás vťahuje do hysterickej telenovely.

Minúta po minúte: Do pilotného testovania sa zapojilo viacero škôl

PCR testy zachytili 2 070 pozitívnych, antigény 822.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hra s otvoreným ohňom

Keď Blaha hovorí o ochrane liberálnej demokracie, du blejt, velebnosti.


Už ste čítali?