Slovenská ekonomika sa pomaly spamätáva z krízy

Autor: Lukáš Baloga | 5.10.2020 o 10:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  47x

Národná banka Slovenska zverejňuje mesačný bulletin, v ktorom zhodnocuje vývoj ekonomiky eurozóny, rovnako ako Slovenska a následne sa snažia predikovať vývoj do budúcnosti. Septembrový bulletin bol obzvlášť optimistický.

Oveľa zásadnejšie je však nakopnutie ekonomiky schválením protiepidemického balíčka v Bruseli v celkovom objeme 750 miliárd eur. Slovensko si z tohto kusu koláča odkrojí približne 12 miliárd eur, ktoré má investovať do inovácií a zníženia uhlíkovej stopy. Navyše, suma bude zvýšená o nevyčerpané prostriedky z minulého obdobia v objeme 10 miliárd eur a prostriedkov vyčlenených na ďalších 7 rokov v objeme 12 miliárd eur. Úsmevné je, že Slovensko za 7 rokov nedokázalo utratiť 15 miliárd eur. Ako vynaloží súčasných 34 miliárd v budúcnosti?

Vývoj HDP

Hrubý  domáci  produkt sa v 2. kvartáli prepadol o 12,1% medziročne. Dôvodom bola hlavne pandémia a vysoká závislosť slovenskej ekonomiky na cyklických sektoroch. Na druhej strane sa ekonomika spamätáva zo svojho dna dosiahnutého v apríli. Ak pokles porovnáme s ostatnými krajinami eurozóny, bola ekonomika  Slovenska  zasiahnutá  miernejším prepadom ako ostatné krajiny. Na druhej strane, však pokles v prvom kvartáli patril medzi najvýraznejší z krajín eurozóny a HDP sa dostalo na hodnoty z roku 2015.

Zdroj: Mesačný bulletin NBS

Problémy s likviditou

Hlavným problémom je v súčasnosti prepad tržieb a ešte výraznejšiemu prepadu v rámci jednotlivých odvetví čelia malé a stredné podniky. Investičná aktivita v ekonomike pokračovala aj v treťom štvrťroku v poklese zo začiatku roka, keď sa oproti minulému štvrťroku znížila o 12,1%, na čele s dopravou a automobilovým priemyslom. Rizikom je aj rast zadlženia nefinančných spoločností, ktoré sa tak snažia preklenúť problémy s likviditou. Celkový odhadovaný objem potrebnej dodatočnej likvidity po zohľadnení podporných opatrení je na úrovni zhruba 0,6 mld. eur až 1 mld. eur. Výpadok tržieb podľa centrálnej banky spôsobí, že ku koncu tohto roka sa do výrazného rizika insolventnosti môže dostať približne 7,3% všetkých podnikov.

Nezamestnanosť

Nezamestnanosť sa počas 3.kvartálu dostala na zvýšené úrovne, keďže podľa posledných údajov sa v auguste pohybovala na úrovní 7,6%. Za hlavným poklesom stála priemyselná výroba, ktorá zaznamenala až 6,8%-ný medziročný pokles. Alarmujúce je číslo počtu voľných pracovných miest, ktorý zaznamenal 16,6% medziročný pokles. Dôvodom poklesu nie je len pandémia ale aj znižovaniu pracovných miest v automobilovom sektore spojená s optimalizáciou výroby aj, keď sa výroba dostala na predkrízové úrovne.

V septembri tohto roka sa však evidencie úradov práce môžu rozrásť o absolventov škôl, no podľa ministra Krajniaka budú čísla nezamestnanosti výrazne lepšie, ako očakávajú prognózy.

Podporu zamestnanosti a tým ekonomike sa ministerstvo sociálnych vecí a rodiny plánuje bojovať 3 fázami približne 110 miliónmi eur. Prvým projektom chcú podporiť nezamestnaných, aby začali podnikať. Títo nezamestnaní dostanú z úradu práce počas dvoch rokov podnikania celkovo 5 600 eur, teda 233 eur mesačne. Druhým projektom je podporenie zamestnania 32 000 uchádzačov o prácu. Plánuje sa taktiež preplácanie zamestnávateľom časť celkovej ceny práce, ak zamestnávateľ prijme do práce nezamestnaného.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Dali sme svetu pokryteckú vládu bez mravov, ktorá nás vťahuje do hysterickej telenovely.

Minúta po minúte: Do pilotného testovania sa zapojilo viacero škôl

PCR testy zachytili 2 070 pozitívnych, antigény 822.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hra s otvoreným ohňom

Keď Blaha hovorí o ochrane liberálnej demokracie, du blejt, velebnosti.


Už ste čítali?