reklama

Pokorenie rekordnej hranice zlatom bol len začiatok

Zlato vzrástlo v roku 2020 o viac ako 35% prekonalo tak rast z roku 2019, kedy zaznamenalo posilnenie na úrovni 18 percent.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Analytici spoločnosti Wells Fargo označili vzácny kov za „chameleóna“, pretože príčiny jeho zhromažďovania medzi investormi sa v posledných rokoch neustále vyvíjali a menili. „Od roku 2016 do roku 2019 zlato úzko nasledovalo klesajúce globálne dlhodobé úrokové sadzby. Začiatkom roku 2020 sa zlatá rally pripojila k obavám z koronavírusu a globálnemu nadmernému tlačení peňazí,“ uvádza sa vo vyjadrení spoločnosti. „Nedávno zlato prestalo byť v úzadí za dolárom, keď sa americký dolár stal jednou z najslabších mien našej planéty.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo čaká zlato? Demokratický stimul vo výške 3 biliónov dolárov, ktorý prelomí dôveru sveta vo fiškálne obmedzenia za svetovou rezervnou menou?

Dolár sa prepadol o americké štátne dlhopisy, ktoré klesali na čerstvé minimá a očakávania ďalších stimulačných opatrení pre pandemickú globálnu ekonomiku tento pokles podporovali. ,,Vzhľadom na to, že nízke sadzby a slabší dolár pravdepodobne pretrvajú, sme presvedčení, že ceny zlata budú aj naďalej stúpať," uviedol Warren Patterson, vedúci komoditnej stratégie ING.

V súčasnosti sa zlato obchoduje na približne 2050 USD za uncu vďaka oslabovaniu dolára a obáv z makroekonomickej neistoty a inflácie, ktoré podnecujú záujem účastníkov trhu o žltý kov. Zlato je všeobecne považované za poistenie proti zrýchľujúcemu sa rastu cien. Hlavným faktorom rastu bolo, že vyhliadky na ďalšie fiškálne stimuly tlačili zlato nahor. Demokrati a republikáni sa zdajú byť bližšie k dohode o novom zákone o výdavkoch. To je určite časť rovnice. Nadšenie pre kov a s ním súvisiaci rast ceny zastrešujú niektorí investori, ktorí sa obávajú, že mimoriadne kroky centrálnych bánk, ktoré tlmia ekonomický dopad koronavírusu, by v konečnom dôsledku mohli vyvolať dlhotrvajúce inflačné tlaky. V zásade sa však jedná o znehodnotenie meny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Zdroj: Vlastné spracovanie

Ako môžeme pozorovať na grafe, ťažiari drahých kovov, ktorých nasledovali zlato a striebro, prekonali akciové indexy NASDAQ a S&P 500 od prvých stimulov americkou centrálnou bankou v septembri 2019. Ak sa bude opakovať doterajšie alokovanie zdrojov, vďaka tlačeniu peňazí aj naďalej, dynamika rastu zlata sa v dohľadnej dobe nezmení. Predpoklady niektorých odborníkov hovoria prekročení psychologickej hranice. Najodvážnejšie sú vyjadrenia Jima Rickarda, ktorý sa zmienil, že v nasledujúcich piatich rokoch by sme mohli vidieť zlato až na hodnote 15 000 USD za uncu.

Lukáš Baloga

Lukáš Baloga

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Inžinierske štúdium som absolvoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň postgraduálne štúdium na Nottingham trent university v Nottinghame. Popri štúdiu som zastával post člena investičného výboru a analytika u obchodníka s cennými papiermi. V súčasnosti pracujem ako analytik a zároveň pracovník na oddelení dealingu ProfitLevel. Štúdium makro a mikroekonomického diania aplikujem na investovanie na finančných trhoch. O týchto témach píšem aj na svojich blogoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu