Spojené štáty schválili rekordné stimuly. Dokedy však dokážu zakrývať realitu?

Autor: Lukáš Baloga | 30.3.2020 o 13:25 | Karma článku: 2,98 | Prečítané:  134x

Svetové trhy sú šialene rozkývané: po silnom raste a rekordoch vo februári nasledoval v marci strmý pád a minulý utorok historicky najvyšší rast.Dôvod posilnenia sú vládne stimuly. Otázka však znie, dokedy dokážu zakrývať realitu.

Americká Wall Street sa po trojročných minimách odrazila minulý utorok k najsilnejšiemu rastu za desaťročia. Index Dow Jones zaznamenal s plusom 11,37 % vôbec najvyšší intradenný rast za posledných 84 rokov. Dôvodom sú masívne fiškálne stimuly v dôsledku očakávaného ochromenia ekonomiky koronavírusom.

Administratíva prezidenta Trumpa sa dohodla s demokratickými a republikánskymi senátormi na neuveriteľnom záchrannom balíku v podobe fiškálnych stimulov v oblasti výdavkov a daní za viac ako 2 bilióny dolárov. Dôvodom je podpora pre americkú ekonomiku kvôli stupňujúcim sa dopadom koronavírusu. Balík viac ako zdvojnásobí rozpočtový deficit v USA (ešte pred pandémiou bol naplánovaný na 1 bilión dolárov). Schválené 2 bilióny dolárov vstúpia do ekonomiky spolu so 4 biliónmi dolárov, ktoré Federálny rezervný systém (Fed) využil na posilnenej úverovej sily. Kumulatívny stimul v hodnote 6 biliónov dolárov predstavuje neuveriteľných 30 % ročného HDP Spojených štátov.

Pritom kongres ešte 5. marca schválil v súvislosti s koronavírusom finančnú podporu vo výške chudobných 8 miliárd dolárov na financovanie núdzových potrieb zdravotnej starostlivosti. Následne prišiel dodatočný plán, ktorý mnohým Američanom poskytol platenú práceneschopnosť, potravinovú pomoc a bezplatné testovanie na koronavírus.

Dnes Spojené štáty nasadil obrovský stimulačný balík, ktorý doterajšiu pomoc rozšíril o podporu hospodárstva a osobitne amerických leteckých spoločností, o pôžičky pre malé a stredné podniky a rozšírenú pomoc v nezamestnanosti. Balík tiež počíta s podporou štátov a miestnych vlád v boji proti prepuknutiu choroby a s navýšením podpory nemocníc a iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

S odstupom najväčšou zaujímavosťou je priama platba až do výšky 3 000 dolárov miliónom amerických rodín, čo je obdoba legendárnych ,,helicopter money.‘‘ Tento princíp teoreticky popísal Milton Friedman v 60. rokoch ako peňažný stimul pre naštartovanie ekonomiky v hlbokej kríze nedostatočného dopytu. Trumpova administratíva dnes skutočne bude „zhadzovať z helikoptéry“ dospelým jednotlivcom s nízkymi a strednými príjmami 1 200 dolárov a každému dieťaťu 500 dolárov.

Zásadná otázka však znie: dokáže ,,helicopter money‘‘, táto posledná a najriskantnejšia zbraň nekonvenčnej menovej politiky, skutočne dlhodobo fungovať?

Spojené štáty sú dnes pravdepodobne len v prvej fáze akcelerácie vírusu. Pritom už dnes majú vyše 2 400 mŕtvych a  viac ako 140 000 nakazených. Nariadením zatvoriť tisícky podnikov donútila americká vláda približne 100 miliónov ľudom zostať doma, čo je takmer tretina obyvateľstva. Dopad týchto čísiel na ekonomiku bude dramatický.

Ak sa skutočne potvrdí, že Spojené štáty sú v bode prvotnej akcelerácie, čo sa bude diať v bode úplného vypuknutia pandémie? Fed už totiž dnes nasadila všetky doteraz známe aj alternatívne zbrane na podporu ekonomiky a nemá nič ďalšie v zálohe. Až čas ukáže, či dnešné opatrenia budú stačiť a či v budúcnosti nenastane doba, keď ľudia v dôsledku masívneho tlačenia peňazí prestanú dôverovať ich hodnote.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?