Firma, za ktorej úspechom stojí český vedec, má na dosah liek proti koronavíru. Trhy oceňu

Autor: Lukáš Baloga | 17.3.2020 o 10:24 | Karma článku: 2,22 | Prečítané:  166x

Gilead Sciences je dnes najbližšie k nájdeniu účinného lieku proti koronavírusu. Trhy tieto okolnosti ocenili už 23 % nárastom ceny akcií od úvodu roka. Zaujímavosťou je, že podiel na úspechu firmy má český vedec Antonín Holý.

Gilead Sciences je biofarmaceutická spoločnosť, ktorá sa zaoberá výskumom, vývojom a komercializáciou terapeutík na zlepšenie starostlivosti o pacientov trpiacich najťažšími chorobami. Zameriava sa primárne na HIV, AIDS, ochorenie pečene a závažné kardiovaskulárne a respiračné stavy.

Táto firma vznikla s pôvodným zameraním na liečbu HIV v roku 1990. Vtedy sa k Michaelovi L. Riordanovi a Erikovi De Clerq pridal český vedec Antonín Holý, čím vznikla takzvaná ,,svätá trojica‘‘ (,,Holy trinity‘‘). Najväčším objavom A. Holého bol objav antivirotika, ktoré sa dodnes využíva pri liečbe HIV a hepatitídy typu B.

Už v roku 1995 vstúpil Gilead Sciences na americkú burzu NASDAQ. Už v tej dobe bol prínos českého vedca výrazný, jeho lieky patrili a dodnes patria medzi jedny z najúspešnejších a najlepšie zarábajúcich medikamentov, aké má Gilead Sciences v ponuke.

Trhy sú presvedčené o úspechu – akcie Gilead Sciences rastú

Najväčším aktuálnym úspechom je testovanie experimentálneho lieku Remdesivir na liečbu koronavírusu. Liek je už experimentálne nasadený v USA na liečbu pacientov v kritickom stave. Tento krok je možný len vďaka sídlu firmy v USA, keďže tu existuje postup pre využitie zatiaľ neschválených liekov pri experimentálnej liečbe. Remdesivir vyvinuli pôvodne proti ebole, avšak  pri tejto chorobe sa ukázal len ako obmedzene účinný. Avšak neskôr dobre zafungoval proti SARS a MERS, čo sú koronavírusy, podobne ako aktuálny SARS-CoV-2.

Trhy sú už dnes optimistické ohľadom výsledku experimentálnej liečby. Ako ukazuje graf, hodnota spoločnosti od začiatku tohto roka vzrástla už o viac ako 23 %. Hlavným dôvodom je jednoznačne potenciálny liek na koronavírus. Aj keď sa spoločnosť – podobne ako iné farmaceutické firmy – nevyhla v posledných dvoch dňoch miernemu prepadu z dôvodu prelievania investícii investorov do menej rizikovejších aktív, výsledok je veľmi optimistický.

Všetci netrpezlivo čakajú na výsledky experimentu

Gilead Sciences je úspešná aj na poli dlhodobého boja proti HIV. Nedávno sa im podaril výrazný úspech, keď aplikáciou lieku dokázali pacientovi zvýšiť imunitné funkcie, čo vedie k menšiemu vírusovému rezervoáru a zmierneniu reakcií organizmu po prerušení liečby.

Pri koronavíru Gilead aktuálne podal okolo 1 000 pacientom so stredne ťažkými až ťažkými príznakmi koronavírusu liek Remdesivir v rôznych dávkach ako súčasť štúdie fázy 3. Podľa Smetovej zdravotníckej organizácie WHO môže ísť o „jediný liek v súčasnosti, ktorý môže mať skutočnú hodnotnú účinnosť" pri liečbe rýchlo sa šíriaceho ochorenia. Gilead uviedol, že výsledky týchto skúšok očakáva už v  priebehu apríla a sľúbil, že už v najbližšom období zvýši jeho výrobu. Po pätnástich dňoch, ktoré uplynú od spustenia experimentálnej liečby už tento týždeň, výskumníci porovnajú liečenú skupinu s kontrolnou skupinou, aby zistili, či existuje nejaký náznak účinku lieku. Ak áno, hodnota Gilead Sciences bude jednoznačne rásť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Šéf Panta Rhei: Situácia je vážna, 50 našich zamestnancov pomáha v Lidli

Pomoc pre firmy do 200-tisíc eur mesačne nebude stačiť, hovorí Miloš Božek.


Už ste čítali?